10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego ekologicznego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który w 1872 r. przekonywał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.
Uczniowie klasy II i III włączyli się w obchody ekologicznego święta. Na lekcjach pogłębiali wiedzę na temat drzew. Przypomnieli jakie są rodzaje drzew, ich budowę, jak zmieniają się w poszczególnych porach roku oraz poznali funkcje jakie pełnią w środowisku. Ważnym punktem lekcji była pogadanka na temat "Dlaczego należy dbać o drzewa?". Wiedza naszych uczniów okazała się na wysokim poziomie. Podsumowaniem ekologicznego wydarzania była wspólnie wykonana praca plastyczna pt. "Jesienne drzewo". Praca w grupie dostarczyła uczniom wiele radości, podział obowiązków i wspólne wykonanie zadania sprawiło, że wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości pozostaną im na długo, a troska o drzewa nie przeminie.
Poniżej przedstawiamy wskazówki jak świętować Dzień Drzewa każdego dnia:
• Sadźmy drzewa na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką.
• Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
• Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
• Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
• Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa!
• Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.